Majowe i czerwcowe wydarzenia czytelniczeW bibliotece w ZS Nr 1 w Olkuszu uczniowie upamiętniają i promują ważne święta i rocznice, pragną wzbudzić zainteresowania uczniów historią i tradycją naszej małej ojczyzny.
Wydarzenia zostały przygotowane pod kierunkiem Pani Iwony Rams.

Zdjęcia w GALERII.

Uczniowie z klasy 3D: Mateusz Burzyński, Patryk Kaliciak, Aleksander Osiecki i Jakub Tyliba upamiętnili
233 ROCZNICĘ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA. Ustawa Rządowa z dnia 3 maja uchwalona w dniu 3 maja w 1791 r., była pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej konstytucji). Zmieniła ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów na monarchie dziedziczną konstytucyjną. Wprowadziła trójpodział władzy. Częściowo zrównała prawa mieszczan i szlachty., wzięła chłopów pod opiekę prawa, nie znosząc jednak ich poddaństwa.

Natomiast Amelia Gałęziewska, Maciej Jeleń, Tobiasz Kaliś, Nadia Leśniak z klasy 2A, z okazji DNIA MATKI, przypadającego na dzień 26 maja, w celu wyrażenia miłości, wdzięczności i szacunku Mamom, złożyli życzenia wszystkim Matkom oraz zaprezentowali wystawkę książek pt. Motyw matki w literaturze, historii i sztuce.

Z kolei Kacper Barczyk, Filip Domagała, Łukasz Hajdukiewicz, Paweł Król z klasy 1BSs i Mateusz Domagała z klasy 1BS uczcili przypadającą w dniu 18 maja 2024 r. 80 ROCZNICĘ ZDOBYCIA PRZEZ ŻOŁNIERZY 2 KORPUSU POLSKIEGO POD DOWÓDZTWEM GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA WZGÓRZA I KLASZTORU MONTE CASSINO, który był silnie ufortyfikowany przez Niemców. Polscy żołnierze jako pierwsi zawiesili na jego szczycie biało-czerwoną flagę. Bitwa o Monte Cassino była jedną z najcięższych i najkrwawszych bitew w II wojnie światowej. Zwycięstwo w tej bitwie otwarło aliantom drogę na Rzym.

OLKUSZ I ZIEMIA OLKUSKA – HISTORIA, TRADYCJA, KULTURA – W PIŚMIENNICTWIE I NA FOTOGRAFII– to czerwcowe wydarzenie czytelnicze, w którym uczestniczyli uczniowie z klasy 3A: Alicja Kaleta, Mateusz Kordaszewski, Mikołaj Michalik, Kacper Ocieczek. Zaprezentowane m. in. piękne fotografie ukazujące interesujące miejsca w Srebrnym Grodzie zostały wykonane przez uczniów Szkoły.
Natomiast z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA DZIECKA przypadającego 1 czerwca, uczniowie z klasy 4Ap: Jagoda Florczykowska, Wiktoria Jakubowska, Jakub Krawczyk, Michał Weryński, promowali interesujące książki znajdujące się w szkolnej bibliotece, których bohaterami są dzieci i młodzież.
We wspaniałej, przedwakacyjnej atmosferze i zbliżających się wakacyjnych wyjazdów – często nad morze, uczniowie z klasy 4Bp: Kacper Kasprzyk, Bartłomiej Kika, Marcel Krzan, Marek Wylaź, świętowali ŚWIATOWY DZIEŃ OCEANÓW, obchodzony w dniu 8 czerwca. Uczniowie wyróżnili to święto także dlatego, że na plakatach promujących czytelnictwo, pojawia się najczęściej motyw mórz i oceanów. Także w ZS Nr 1 w Olkuszu, nieopodal pięknej, nowej Sali gimnastycznej, znajduje się urokliwe, błękitne oczko wodne z fontanną, które jest namiastką wakacyjnych wojaży nad morze.