Wycieczka do WarszawyW związku z realizacją przez ZS Nr 1 w Olkuszu prestiżowego projektu „JA ZNAM SIĘ NA PIENIĄDZACH” wraz z Narodowym Bankiem Polskim, w ramach edukacji ekonomicznej uczniowie Szkoły wraz z pomysłodawczynią projektu – Panią Alicją Chmiest oraz Panią Magdaleną Kosno i Panią Bogusławą Sypień, odbyli w dniach 26-27.05.2024 ekskluzywną, dwudniową wycieczkę do Warszawy.

Zdjęcia w GALERII.

Uczniowie, wyposażeni już w określoną wiedzę na temat bankowości, nabytą podczas wykładów i konkursów przeprowadzonych w ramach projektu, mogli był świadomymi uczestnikami wyjazdu.
Podczas tej niezapomnianej wycieczki, młodzież w PIERWSZYM DNIU zwiedziła Centrum Pieniądza NBP, gdzie przez najnowocześniejsze techniki multimedialne, pogłębiła swoją wiedzę na temat ekonomii, gospodarki pieniężnej, systemu bankowego i historii pieniądza. Była to intelektualna uczta rozwijająca wyobraźnię i kształtująca właściwe postawy wobec pieniądza. Spacer po Starym Mieście podczas wspaniałej pogody, przeżywany w atmosferze idei wycieczki, jakim jest szeroko rozumiana kultura pieniądza, był wkładem młodzieży w piękno i ducha Warszawy tego pięknego, słonecznego dnia.

W DRUGIM DNU pobytu w stolicy uczniowie odbyli wizytę na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz w Centrum Nauki Kopernik. Podczas wizyty na Giełdzie młodzież miała niecodzienną okazję zapoznać się z mechanizmami rynków kapitałowych, procesem notowań akcji oraz rolą giełdy w gospodarce. Dzięki spotkaniom z ekspertami dowiedzieli się, jak inwestować świadomie i zrozumieli, jakie czynniki wpływają na kursy papierów wartościowych.
W Centrum Nauki Kopernik uczestniczyli w seansie filmowym "Halo Ziemia" w planetarium, który przybliżył zagadnienia związane z naszą planetą i jej miejscem we wszechświecie, co wzbudziło ciekawość odbiorców i chęć dalszego poznawania świata nauki.
Uczniowie zwiedzili także interaktywne wystawy, które pozwoliły im doświadczyć różnorodnych zjawisk naukowych w praktyce. Szczególne zainteresowanie wzbudziły roboty awatary, które prezentowały nowoczesne technologie i możliwości, jakie daje współczesna robotyka. Całe doświadczenie wzbogaciło wiedzę młodzieży nie tylko o finansach, ale również o przyrodzie i naukach ścisłych, co z pewnością przyczyni się do bardziej świadomego podejmowania decyzji w różnych aspektach życia.

Wycieczka była kwintesencją projektu „JA ZNAM SIĘ NA PIENIĄDZACH” realizowanego z NBP, przyczyniła się do poszerzenia horyzontów myślowych na temat pieniądza i bankowości oraz do właściwego rozumienia idei pieniądza, pogłębienia kultury jego zdobywania i właściwego nim gospodarowania.