Festiwal PieniądzaZespół Szkół Nr w Olkuszu realizuje od dnia 15.03.2024 r. projekt „JA ZNAM SIĘ NA PIENIĄDZACH” wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach edukacji ekonomicznej, w kontekście ustanowienia roku 2024 decyzją Senatu RP Rokiem Edukacji Ekonomicznej.
Jest to prestiżowy, treściwy projekt, istotnie pogłębiający wiedzę z zakresu ekonomii i finansów. Działania w jego ramach są realizowane od 15 marca 2024 r (m. in. wykłady, warsztaty z zakresu finansów i ekonomii, konkursy, gra terenowa „W poszukiwaniu olkuskiego trojaka”, wycieczka do Warszawy).

Zdjęcia w GALERII.

 

W ramach tegoż projektu, w dniu 24.05.2024 r. przy fantastycznej, słonecznej pogodzie, odbył się w Szkole Piknik – Festiwal Pieniądza – absolutnie wyjątkowe wydarzenie, pod patronatem NBP.
„ZS Nr 1 w Olkuszu słynie z wielu akcji i działań adresowanych do uczniów Szkoły. Nasza Szkoła kształci zawodach, które są najbardziej potrzebne na rynku pracy i przynoszą duże korzyści finansowe. Tak więc pieniądz jest tu bardzo wysoko lokowany. Jak ktoś jest specjalistą w danym zawodzie, to mu pieniędzy nie zabraknie” - powiedziała Pani Dyrektor serdecznie witając wszystkich obecnych w nowej, nie tak dawno otwartej, imponującej Sali gimnastycznej.
Zgromadzeni obejrzeli żywy i barwny spektakl „Artystyczne oblicza pieniądza w oczach uczniów ZS Nr 1 w Olkuszu na wesoło” przygotowany przez Panią Alicję Chmiest i Panią Magdalenę Kosno, poświęcony historii pieniądza. Była to fascynująca podróż w czasie przedstawiająca rozwój handlu, bankowości oraz rolę pieniądza na przestrzeni wieków aż po czasy współczesne. Ukazywała także tradycyjne formy pieniądza w nowym świetle, bo jego historia dalej się rozwija.
Pieniądz pomaga osiągać nowe cele ale trzeba nauczyć się wartości pieniądza oraz wzbudzić refleksję nad rolą pieniądza w naszym życiu – wybrzmiała konkluzja widowiska.

W dalszej części uroczystości Pani Dyrektor Aldona Nowicka wręczyła laureatom Gry terenowej i konkursów przeprowadzonych w ramach projektu.

Oto laureaci:
Gra terenowa – „W poszukiwaniu olkuskiego trojaka”:
I miejsce: grupa 10 SP w Kluczach
II miejsce : grupa 1 SP nr 1 Bukowno
III miejsce: grupa 9 SP w Kąpielach Wielkich

Konkurs Wiedzy Ekonomicznej i Finansowej:
I miejsce: Łucja Baran I LO Olkusz
II miejsce: Natalia Nowak I LO Olkusz
III miejsce: Adam Stolarczyk ZS Nr 1 Olkusz

Konkurs Jestem przedsiębiorczy – planuje swój biznes:
I miejsce: Maria Starosta SSSP 4 Olkusz
II miejsce: Paweł Kania SP Gorenice
III miejsce: Martyna Pichlak SP 2 Olkusz
Wyróżnienie 1: Alicja Nabagło SP 1 Olkusz
Wyróżnienie 2: Laura Salamon SP 9 Olkusz
Wyróżnienie 3: Amanda Trawińska SP Kąpiele Wielkie.

W uroczych zakątkach popularnego „Staszica”, laureaci i uczniowie spędzali czas na Pikniku, gdzie czekały na nich przyjemności i niespodzianki, m. in. możliwość wybicia średniowiecznego trojaka olkuskiego, gry, zabawy, degustacje rozmaitych pyszności.

Na uczniów, w ramach projektu, czeka jeszcze mnóstwo atrakcji – m. in. ekskluzywna, dwudniowa wycieczka do Warszawy (26-27.05.2024 r).

Pomysłodawcą i autorem nowatorskiego projektu „JA ZNAM SIĘ NA PIENIĄDZACH” jest Pani Alicja Chmiest z ZS Nr 1 w Olkuszu.