Tydzień LogistykiW dniach 3-9 kwietnia 2024 roku w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu odbyła się szkolna inicjatywa pod nazwą „TYDZIEŃ LOGISTYKI”. Przedsięwzięcie skierowane było do uczniów klas w specjalności Technik logistyk oraz Magazynier-logistyk. Dzięki tej inicjatywie było to pięć niezapomnianych dni pełnych wrażeń, a wydarzenia, które miały miejsce w tym okresie w ZS1 w Olkuszu, na długo pozostaną w pamięci ich uczestników.

W środę 03.04.2024 r. rozpoczął się w ZS1 Olkusz Tydzień Logistyki. Tego dnia firma Promag S.A. wprowadziła uczestników w świat nowoczesnych rozwiązań w logistyce magazynowej, a następnie przedsiębiorstwo Astor sp. z o.o. zaprezentowało najnowsze rozwiązania w intralogistyce polegające na automatyzacji, cyfryzacji i robotyzacji.
Na sam koniec uczniów naszej szkoły odwiedził Pan dr Adam Gola z SSAB, który w bardzo jasny i rzetelny sposób przedstawił wszystkim jak wielką rolę w logistyce odgrywa odpowiednia stal.

Drugiego dnia Tygodnia Logistyki 4 kwietnia w Mundurowy Czwartek odbyło się szkolenie przez 5 Pułk Dowodzenia z zasad musztry ze specyfiką służby w Siłach Zbrojnych, z musztry zespołowej, indywidualnej oraz z obsługi broni. Po tym szkoleniu praktycznym odbył się wykład dla naszych uczniów prowadzony przez przedstawicieli #wcrkrakow na temat rekrutacji do służby wojskowej.
Kolejny dzień z tygodnia Logistyki to Wycieczkowy Piątek, był to dzień pełen logistycznych odkryć! 5 kwietnia nasi uczniowie z klas 3Dp, 2G, 3BSm oraz 2Bsm mieli niepowtarzalną okazję zgłębić tajniki pracy w różnych firmach! Tego dnia klasa 3Dp podczas tygodnia logistyki odwiedziła Zakład Produkcyjny Malbox The Stamping Company w Osieku. Klasa 2G oraz 3BSm podczas Wycieczkowego Piątku miała możliwość zwiedzić Firmę Schneider Electric Industries Polska Sp. z o. o w Bukownie. Uczniowie naszej szkoły po zapoznaniu się z informacjami na temat funkcjonowania Zakładu mieli możliwość wysłuchania wykładu na temat przepływów logistycznych w firmie. Potem nastąpiło zwiedzanie parku produkcyjnego wykorzystującego najnowocześniejsze metody zarządzania produkcją i jakością, magazyn wysokiego składowania, wyposażenie techniczne wraz z najnowocześniejszymi środkami transportu wewnętrznego między innymi robotem mobilnym MIR500. Natomiast klasa 2Bsm odwiedziła Centrum Logistyczne Konsorcjum Stali w Zawierciu. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z magazynami, metodami wykorzystania powierzchni magazynowej, technikami mocowania, transportowania ładunku oraz obowiązkami magazyniera.
W poniedziałek 8 kwietnia nasi uczniowie mogli na własnej skórze przekonać się, jak wygląda życie studenta logistyki, mieli możliwość poznać specyfikę tej dziedziny i porozmawiać z wykładowcami oraz studentami. Klasa IV uczestniczyła w Dniu Otwartym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, natomiast klasy 1d, 1b, 2d, 2g i 5dp w wykładach organizowanych przez przedstawicieli WSL w Poznaniu oraz Politechniki Częstochowskiej.
We wtorek 9 kwietnia w ramach Tygodnia Logistyki odbyła się III Edycja Konkursu Logistycznego dla 7 i 8 klas szkół podstawowych powiatu olkuskiego pod patronatem Starosty Olkuskiego oraz firmy Brembo. Uczniowie w trzy osobowych drużynach zmagali się z wyznaczonymi im zadaniami w trzech etapach konkursu. Na tej podstawie wyłoniono zwycięzców w składzie: Dorota Kobylarz, Jakub Polniak, Mikołaj Świerczek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kąpielach Wielkich. W przerwie konkursu uczniowie mogli uczestniczyć w warsztatach logistycznych oraz uzyskać informację o projektach Erasmus + które realizuje nasza szkoła. Dziękujemy wszystkim przybyłym drużynom i ich opiekunom.
Udział w takich wydarzeniach to nie tylko sposób na poszerzenie wiedzy, ale również na rozbudzenie ciekawości nauką i zainspirowanie uczniów do dalszego rozwoju.
W organizacji i realizacji działań TYGODNIA LOGISTYKI brali udział wszyscy członkowie Komisji przedmiotów zawodowych branży spedycyjno-logistycznej. Do szczegółowych informacji z każdego dnia oraz szerokiej galerii zdjęć zapraszamy na szkolnego FB.