Obchody 41 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

"Zło dobrem zwyciężaj" - przesłanie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, czyli jednej z ofiar reżimu komunistycznego przyświecające inicjatorom budowy olkuskiego Pomnika Ofiar Komunizmu zostało przypomniane podczas obchodów 41 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Pomnik, który powstał dzięki staraniom Terenowej Organizacji Emerytów i Rencistów NSZZ "Solidarność" w hołdzie wszystkich ofiarom reżimu komunistycznego od dnia 10 listopada 2021 roku znajduje się pod opieką Naszej Szkoły.

To my, uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu przejmując nad nim pieczę zobowiązaliśmy się do dbania o podtrzymywanie pamięci o ofiarach reżimu komunistycznego, stania na straży dobrego imienia bohaterów ojczyzny, podtrzymywania pamięci historycznej, szczególnie dotyczącej ziemi olkuskiej oraz krzewienia postawy patriotyzmu.
W uroczystościach pod pomnikiem zakończonych złożeniem wieńców wzięli udział: Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 1 na czele z Panią Dyrektor Aldoną Nowicką, wojewoda małopolski pan Łukasz Kmita, starosta olkuski pan Bogumił Sobczyk, asystent biura pana ministra Jacka Osucha pan Michał Zasucha, członkowie Terenowej Organizacji Rencistów i Emerytów NSZZ "Solidarność" z panem Adamem Gierą na czele, Samorząd Szkolny i delegacje młodzieży Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu.
Następnie organizatorzy obchodów zaprosili zgromadzonych na wędrówkę szlakiem olkuskiej "Solidarności". Inscenizacje słowno-muzyczne przygotowane przez uczniów z klas 2e i 3Ep pod opieką pani Magdaleny Kosno i pana Mariusza Grewendy zostały zaprezentowane w trakcie przemarszu na placu kościelnym pod Krzyżami Solidarności oraz pod pamiątkową tablicą znajdującą się na ścianie budynku na ulicy Mickiewicza 7, czyli w dawnej siedzibie Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej olkuskiej "Solidarności".
Było wzruszenie, patos, zaduma, były bolesne wspomnienia. Dla wielu uczestników obchodów wydarzenia grudnia 1981 były faktem z ich życia. Dorośli wspominali działalność opozycyjną, rozłąkę z rodziną na skutek internowania, trudy dnia codziennego wynikające z wprowadzenia godziny milicyjnej oraz atmosferę grozy, którą potęgowały zamknięte granice, brak łączności telefonicznej, aresztowania działaczy „Solidarności”, czołgi, transportery opancerzone i wojskowe patrole na ulicach miast. Dzieci wspominają, że nie było w telewizji "Teleranka" tylko przemówienie generała Jaruzelskiego oraz nieobecność ojca w czasie Świąt Bożego Narodzenia.
„Solidarność” dała Polakom nadzieję na odzyskanie wolności. Stan wojenny przyniósł Polakom wiele cierpienia i odsunął na niemal dekadę marzenia o demokratycznych przemianach.