Wycieczka do WarszawyW dniach 24-25 listopada 2021 r. uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu z Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu mieli możliwość uczestniczenia w wyjeździe zawodowym do Warszawy. Wyjazd był realizowany w ramach projektu unijnego „Inwestujemy w zawodowców – rozwój kształcenia zawodowego w Powiecie Olkuskim II”.

Uczniowie zwiedzali Ogród Botaniczny przy Uniwersytecie Warszawskim. Podziwiali z zachwytem tropikalne rośliny ozdobne (dziwidło olbrzymie, storczyki, eukaliptus, palmy, kaktusy, pnącza, monsterę i in. ) i użytkowe, takie jak kakaowiec, mandarynkę, bananowiec, wanilię. Ponadto uczniowie zwiedzili ogrody wilanowskie, które powitały ich barwnymi iluminacjami, z chęcią uwieczniane w wielu fotografiach.
W drugim dniu wycieczki uczniowie zostali oprowadzeni po warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Grupa została przywitana przez Panią Dziekan dr hab. Marzenę Wińską-Krysiak. W katedrze Ochrony Środowiska zaprezentowano sprzęt (m.in. tomograf) potrzebny do pomiaru stanu zdrowotnego drzew. Katedra Fitopatologii zorganizowała warsztaty z mikroskopem na temat identyfikacji chorób grzybowych roślin w zieleni miejskiej. Uczniowie zapoznali się z prezentacją nt. ochrony krajobrazów. W Katedrze Roślin Warzywnych i Leczniczych zwiedzano doświadczenia uprawowe w szklarniach, ponadto uczniowie zapoznali się z zagadnieniami związanymi z produkcją roślin użytkowych i ozdobnych (warzyw i ziół) w uprawie pod osłonami. W Zakładzie Przyrodniczych Podstaw Ogrodnictwa zaprezentowano problematykę użytkowania gleb miejskich oraz nowości na temat wykorzystania substytutów gleby przy zagospodarowywaniu przestrzeni miejskiej.
Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 byli bardzo zainteresowani tematyką prezentowaną we wszystkich odwiedzanych miejscach.
Serdecznie dziękujemy za umożliwienie takiego wyjazdu.
Opiekunami uczniów byli mgr inż. Marcin Dykowski i dr inż. Monika Fijołek.