foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Czy już wiesz, gdzie spędzisz kolejne lata nauki? Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu czeka na Ciebie! Dlaczego szkoła z zawodem? Zdobycie zawodu po 3-4 latach nauki (oszczędność czasu i pieniędzy). Możliwość kontynuowania nauki na studiach wyższych lub podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie. Łatwiejsze zdobycie pracy (poszukiwane zawody, odbyta praktyka zawodowa).

Zespół Szkół Nr 1

im. Stanisława Staszica w Olkuszu

Developed in conjunction with Joomla extensions.

kot

FAKT:
Upadek z 31 piętrowego budynku jest bezpieczniejszy dla kota niż z 7 i niżej piętrowego budynku. Najbardziej niebezpieczne są upadki kotów z 6 lub 7 piętra.
WYJAŚNIENIE FIZYCZNE:
a) energia
Im kot znajduje się wyżej tym wyższą ma energię potencjalną. Podczas zderzenia z podłożem energia potencjalna zostaje zamieniona na energię kinetyczną.
b) prędkość graniczna (najwyższa prędkość)
Koty przyspieszają przez 5 pierwszych pięter pod wpływem siły grawitacji. Po minięciu 5 piętra osiągają stałą prędkość graniczną wynoszącą ok. 100 km/h. Siła grawitacji została zrównoważona siłą pochodząca od oporu powietrza.
Równowaga sił zależy od wielkości i ciężaru spadającego obiektu. W przypadku człowieka o przeciętnej wadze prędkość graniczna wynosi ok. 200 km/h. Niższa prędkość graniczna kotów powoduje, że mają one mniej energii potencjalnej do oddania niż człowiek spadający z takiej samej wysokości. W efekcie tego, mało który człowiek przeżywa lądowanie z dużej wysokości.
c) budowa anatomiczna
Przeprowadźmy rozumowanie typowe dla fizyka: Gdyby spadająca istota żywa przypominała kulę, to wytrzymałość jej kości zależałaby od jej przekroju, który wzrasta jak kwadrat promienia istoty. Wniosek: Ciężar istoty rośnie szybciej niż wytrzymałość jej kości. Kości kotów są mniejsze i znacznie mocniejsze od dużych kości człowieka.
d) zasada zachowania pędu i zasada zachowania momentu pędu
Kot osiągając prędkość graniczną wykorzystuje swoją energie na odpowiednie ułożenie ciała. Instynktownie „korzystając ” z zasady zachowania pędu i zasady zachowania momentu pędu zwinnie obraca się w powietrzu lądując na 4 łapy.
Załóżmy, jeżeli kot skręci przednie łapy o 30 ° w prawo, to jego tylne łapy tej samej długości co przednie skręcą się o 30 ° w lewo nie zmieniając przy tym momentu pędu. Pamiętajmy, że kot spadając z dużej wysokości szybko prostuje i zgina kończyny przy równoczesnym ich skręcie. Aby przyspieszyć obrót ciała kot zgina dowolną parę łap osiągając skręt 60°, przy wyprostowanej parze łap osiąga skręt 30 °.
Jeżeli kot spada z 31 piętra i upadek rozpoczyna się z pozycji 0 tzn. plecami w dół i wszystkie 4 łapy zwrócone są do góry, to w pierwszym etapie lotu, aby zachować moment pędu kot przyciąga przednie łapy do ciała i skręca je w bok o 60 °w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara a tylne wyprostowane łapy z jego tylną częścią ciała skręca w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara o kąt 30 °.
W drugim etapie, kot wyprostowuje przednie łapy i skręca je o 30 ° przeciwnie do wskazówek zegara , zaś tylne nogi przyciąga do siebie i skręca je o 60 ° zgodnie ze wskazówkami zegara przy zachowaniu stałego momentu pędu.
Spadający kot całe ciało obrócił o kąt 30 °.
Powtarzając cykl jeszcze 5- krotnie, kot obróci całe ciało o kąt 180 ° i jego łapy będą skierowane ku ziemi.
Wniosek: Upadek kota z niższych pięter może skutkować licznymi kontuzjami. Im wyższe piętro tym większe prawdopodobieństwo, że kot wyjdzie praktycznie bez szwanku.

W. Hudzińska
Artykuł napisano na podstawie książki- Ciekawostki naukowe - K. Kruszelnicki

learn

25 Czerwiec 2018 Szczęśliwy numerek: 0
Polish Czech Dutch English French German Italian Russian Spanish

rodo

Jak przygotować system UONET+ do wydruku arkuszy ocen i świadectw szkolnych

swiadectwo

 

ue logo

moodle

dziennik

bip

pomysł

nabor

plakat gore

progreso

CKiT

ObrazekWF

podreczniki

Partnerzy szkoły

 

interkonektpzumontersiUElodo drewantranstaktessyskt2000plast metkrakserviscertusmalboxel logicOWENT

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem