Oddział Przygotowania WojskowegoW roku szkolnym 2023/2024 uruchamiamy Oddział Przygotowania Wojskowego we współpracy z jednostką patronacką 5 Batalionem Dowodzenia w Rząska-Kraków w zawodzie technik pojazdów samochodowych oraz technik logistyk.
Uczniowie w trakcie 5 lat nauki będą realizować szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego, w formie obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a jego program określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej.

Program realizowany jest przez szkołę, w części teoretycznej, oraz przez patronacką jednostkę wojskową, w części praktycznej. Szkolenie kończyć się będzie 50-godzinnym obozem szkoleniowym, przeprowadzonym na początku ostatniego roku nauki. Każdy uczeń otrzymuje dofinansowanie do zakupu umundurowania (dotacja z MON).

W TRAKCIE KSZTAŁCENIA UCZEŃ ZDOBYWA WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI:
- z zakresu szkolenia bojowego (w tym m.in. taktykę, szkolenie strzeleckie, rozpoznanie, obronę przed bronią masowego rażenia, łączność, terenoznawstwo, szkolenie medyczne, inżynieryjno-saperskie oraz sprawnościowe);
- z zakresu szkolenia logistycznego (m.in. budowa i eksploatacja sprzętu, ochrona środowiska, profilaktyka pożarowa);
- szkolenie z zakresu wybranych przepisów prawa (w tym zagadnienia z ochrony informacji niejawnych);
- z zakresu podstaw wychowania wojskowego (musztra, regulaminy wojskowe, wiedza o Siłach Zbrojnych RP).
- program kończy w klasie piatej pięciodniowy obóz szkoleniowy w jednostce wojskowej.

Korzyści dla absolwenta Oddziału Przygotowania Wojskowego:
- absolwenci szkół OPW będą mogli liczyć na ułatwienia w rekrutacji do służby wojskowej oraz w dalszym kształceniu w uczelniach wojskowych,
- preferencje w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej,
- będą uprawnieni do odbycia skróconej służby przygotowawczej, każdy, kto taką służbę odbędzie i złoży przysięgę, stanie się żołnierzem rezerwy,
- uzyskanie certyfikatu ukończenia szkolenia wojskowego.