Wycieczka do JaworznaHistoria regionu, emocje i pasja, czyli wycieczka klasy 1b do Jaworzna.
Nie samą nauką żyje człowiek - o tym doskonale wie każdy uczeń Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu, który z niecierpliwością oczekuje nadchodzącej wycieczki klasowej.
O zasadności tej idei przekonali się uczniowie klasy 1b, którzy pod opieką wychowawcy - mgr Agnieszki Kopeć-Boguckiej, oraz nauczycieli mgr Agaty Ostrowskiej i mgr Bogusławy Sypień mogli wziąć udział w wycieczce do Jaworzna.

Zdjęcia w GALERII.

Wycieczkę rozpoczęło zwiedzanie Muzeum Miasta Jaworzna, podczas którego uczniowie mogli zaznajomić się z wystawami stałymi. Pierwszym elementem zwiedzania był Salonik XIX wieku, prezentujący typowe dla XIX wieku wyposażenie wnętrza bogatej rodziny jaworznickiej Pośród eksponatów znalazł się obraz przedstawiający rynek z początku XX wieku oraz portret pierwszego burmistrza miasta wraz z małżonką.
Kolejnym elementem zwiedzania muzeum była ekspozycja judaiki, przybliżająca kulturę jaworznickich Żydów, ich zwyczaje, oraz elementy tradycyjnego stroju żydowskiego używane podczas modlitwy jak: tałes, jarmułki oraz modlitewniki. Podczas zwiedzania tej części ekspozycji uczniowie mogli zobaczyć fragment zwoju Tory, oraz wskazówkę do czytania Tory. Mogli również zaznajomić się z życiem jaworznickich Żydów, zwłaszcza tych z okresu międzywojennego oraz z czasów II wojny światowej.
Dalszą części ekspozycji muzealnej stanowiły najdawniejsze dzieje górnictwa węgla kamiennego na ziemiach polskich, które miało olbrzymi wpływ na przemiany industrializacyjne, demograficzne i społeczne oraz procesy urbanizacyjne oraz przyczyniły się do przekształcenia rejonu wiejskiego w rejon przemysłowy.
Następną odwiedzoną wystawą była ekspozycja etnograficzna, która pomogła przybliżyć młodzieży życie codzienne oraz tradycje kulturowe związane z ziemią krakowską, zwłaszcza pośród Krakowiaków Zachodnich zamieszkujących obszar Jaworzna, gdzie tradycje krakowskie uwidoczniły się szczególnie w architekturze drewnianej i stroju ludowym. Wnętrze domu uwidoczniło zdobnictwo hafciarskim i różnobarwność, charakterystyczne dla polskiej kultury ludowej.
Ostatnim elementem ekspozycji był Obóz Dwóch Totalitaryzmów, który jest miejscem symbolicznego spotkania nazizmu i komunizmu. Scenografia wystawy silnie oddziałuje na emocje widza ponieważ prezentowane oryginalne i unikatowe eksponaty związane są z historią obozu: więzienny pasiak z okresu niemieckiego, różaniec więźnia, fragmenty konstrukcji baraków i pryczę z siennikami, zrekonstruowaną bramę wejściową do obozu, makiet, animacje komputerowe oraz prezentacje multimedialne.

Po obejrzeniu edukacyjnej wystawy prezentującej najróżniejsze aspekty życia i kultury miasta Jaworzna, uczniowie pod opieką nauczycieli udali się na film “The Fabelmans” (“Fabelmanowie”), który wyświetlany był w języku angielskim. Film, którego reżyserem jest Steven Spielberg, przenosi nas w świat pełen pasji, entuzjazmu, a sam reżyser wraca do czasów swojego dzieciństwa, by opowiedzieć o dorastaniu Sammy’ego Fabelmana, wrażliwego nastolatka, wielkiego miłośnika kina i początkującego filmowca, który odkrywa w swoim życiu całe spektrum emocji w obszarach życia jego i jego najbliższych. Główny bohater pokazuje, jak bardzo pasja zmienia życie każdego z nas i pozwala na rozwój emocjonalny i duchowy, a także stanowi sens życia pomimo trudności życia codziennego.

Po dniu pełnym nauki, uczniowie mogli zrelaksować się w Centrum Rozrywki ‘Gravitacja’, gdzie czekały na nich atrakcje w postaci stołów bilardowych, kręgielni, Dart - rzutek, jak również salon gier. Nauka, integracja i przede wszystkim poznawanie najbliższych regionów, to wartości, które warto kształtować w młodych sercach, aby uwrażliwiać je na dobro, ból i trud życia, a także na piękno i szlachetność, a zadowolenie, radość i refleksja które towarzyszą młodzieży Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu po powrocie ze wspólnego wyjazdu, są najważniejszymi wartościami dla każdego wychowawcy.