Wycieczka do Kopalni Soli w WieliczceW dniu 16.12.2022 r. uczniowie klasy 1b (technik geodeta/ technik elektryk) wraz z wychowawcą mgr Agnieszką Kopeć - Bogucką uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Kopalni Soli w Wieliczce. Po zwiedzaniu kopalni, uczniowie wzięli udział w seansie premierowym filmu “Avatar - Istota wody’ w interaktywnej wersji kina 3D 4DX.

Klasa 1b wycieczkę rozpoczęła od zwiedzania Szybu Mikołaja Daniłowicza.
Zwiedzając poeksploatacyjne wyrobiska kopalni, uczniowie mieli możliwość poznać górnicze dziedzictwo naszego kraju, a także wyjątkowe miejsce wpisane na Pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa.

Warto dodać, że na listę tą wpisane są dwa miejsca znajdujące się w Polsce - Kopalnia Soli w Wieliczce, oraz historyczne centrum Krakowa.
Dzięki zagłębieniu się w opowieść o Kopalni Soli, uczniowie mogli podziwiać pracę wielu pokoleń górników, oraz zwiedzić niezwykłe miejsce, jakim jest kaplica św. Kingi, w której zobaczyć można zarówno przepiękny ołtarz, jak również zdobiące kaplicę płaskorzeźby
z soli obrazujące historię życia Jezusa Chrystusa.
Zachwycający fenomen matki natury odkrywaliśmy z każdym krokiem zwiedzanego przez nas miejsca, w tym również niecodzienne miejsce jakim jest jezioro solankowe.
Zachwyt budziły w nas również monumentalne konstrukcje ciesielskie, oraz rzeźby przedstawiające m.in Mikołaja Kopernika, Juliusza Słowackiego, króla Kazimierza Wielkiego, Papieża Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, ale jedno miejsce sprawiło, że poczuliśmy się naprawdę wyjątkowo!
Była to Komora Stanisława Staszica sprzed 1866 roku, gdzie również znajdowało się popiersie patrona naszej szkoły. Nie mogliśmy postąpić inaczej, jak tylko uwiecznić to miejsce wspólnym pamiątkowym zdjęciem.
Każda część kopalni odkrywała przed nami swoje piękno i majestat. Podczas zwiedzania nie zabrakło spotkań z dobrymi duszkami kopalni - zwanymi Soliludkami, oraz animacji obrazujących historię św. Kingi i jej pierścionka.
Po zakończonym zwiedzaniu wyposażeni w zestawy prawdziwego kinomaniaka - popcorn i napój, zasiedliśmy w sali kina Cinema City, gdzie wybraliśmy się na seans filmu ‘Avatar-Istota wody’ w wersji 3D 4DX. Oprócz okularów 3D czekały na nas również inne efekty, takie jak ruchoma platforma, efekty świetlne, przeszywające ciemność błyski piorunów, odczuwalne eksplozje, zapachy oraz wiatr i krople wody. Filmowe wrażenia mogliśmy poczuć wszystkimi zmysłami.
Po zakończonym seansie, zmęczeni lecz zadowoleni wróciliśmy do Olkusza. Niezapomnianą przygodę będziemy mile wspominać, a do wyjątkowych miejsc będziemy chętnie wracać pamięcią.