foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Czy już wiesz, gdzie spędzisz kolejne lata nauki? Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu czeka na Ciebie! Dlaczego szkoła z zawodem? Zdobycie zawodu po 3-4 latach nauki (oszczędność czasu i pieniędzy). Możliwość kontynuowania nauki na studiach wyższych lub podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie. Łatwiejsze zdobycie pracy (poszukiwane zawody, odbyta praktyka zawodowa).

Zespół Szkół Nr 1

im. Stanisława Staszica w Olkuszu

Developed in conjunction with Joomla extensions.Centrum Kształcenia Ustawicznego

Nowoczesne elastyczne kształcenie zawodowe. Możesz zdobyć tytuł Technika i uprawnienia zawodowe.

Czytaj więcej ...

Akademia Młodego Technika

Jak działają roboty? Czym jest modelowanie 3D? Jak wykonać instalację monitoringu?

Czytaj więcej ...

Dla gimnazjalistów

Rekrutacja Prezentacja ZS Nr 1 Dzień otwarty 2018

Czytaj więcej ...

Erasmus

Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020.

Czytaj więcej ...

kair 15

5 października 2017 r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu z panem Mariuszem Dybichem, który właśnie w tym czasie odwiedził Polskę i Olkusz.
Mariusz Dybich, przez przyjaciół nazywany Mario Mukattam. Olkuszanin. Przez wiele lat pracownik Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego w Kairze.

Zdjęcia w GALERII.

 

Od ponad dwudziestu lat swoim sercem, energią i kreatywnością wspiera miejscową społeczność Koptów, zamieszkujących Miasto Śmieciarzy, położone w pobliżu wzgórza Mukattam ( Dżabal al-Mukkatam – wzgórze w południowo-wschodniej części egipskiego Kairu).
Jego dziełem są, między innymi, wielkie płaskorzeźby o tematyce religijnej dekorujące ogromne groty sanktuarium schowanego za śmieciami, które dzięki temu stało się sławne i licznie odwiedzane przez pielgrzymów z całego świata. Zasadził i opiekuje się ponad setką drzew upiększających ten teren.
Odznaczony przez Bronisława Komorowskiego w 2013 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie zostało przyznane w uznaniu wybitnych osiągnięć Mariusza Dybicha na polu wspierania i podtrzymywania więzi ze społecznością chrześcijańską w Egipcie oraz za działalność społeczną w środowisku Koptów.
Pan Mariusz Dybich ciekawie i barwnie opowiedział o codziennym życiu „najbiedniejszych z biednych”- chrześcijan , Koptów, zajmujących się jedyną dostępną dla nich w kraju muzułmańskim pracą – zbieraniem, segregacją i przetwarzaniem śmieci, obficie „produkowanych” w metropolii jaką jest Kair. Komentując zdjęcia tych, wśród których pracuje, zwrócił szczególną uwagę , że pomimo biedy i prześladowań, zawsze się uśmiechają. „ Bo pieniądze szczęścia nie dają!” – podsumował. „Są inne wartości, o które powinniśmy zabiegać. Miłość i wiara”.
Mówił również o swojej pracy: tej w stacji archeologicznej (zobaczyliśmy na zdjęciach wiele znanych zabytków egipskich) i tej rzeźbiarskiej, wykonywanej jako posługa dla koptyjskiej społeczności (wykuwanie w skale otwartej, zrozumiałej dla wszystkich Biblii), przytoczył szereg ciekawostek z życia codziennego, a na koniec zaprosił wszystkich uczestników spotkania do Kairu, obiecując, że pokaże nam Egipt prawdziwy, nie taki jaki oglądają zwykli turyści.

Spotkanie przygotowała i prowadziła Ewa Cieśla – nauczycielka języka polskiego w ZS Nr 1 w Olkuszu.

learn

17 Lipiec 2018 Szczęśliwy numerek: 0
Polish Czech Dutch English French German Italian Russian Spanish

rodo

ue logo

moodle

dziennik

bip

pomysł

nabor

progreso

CKiT

ObrazekWF

podreczniki

Logowanie

Partnerzy szkoły

 

interkonektpzumontersiUElodo drewantranstaktessyskt2000plast metkrakserviscertusmalboxel logicOWENT

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem