Zaprojektuj ogród ziołowy

Niezmiernie miło poinformować, że już z początkiem Nowego Roku 2021, Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu odnosi sukcesy edukacyjne.
Magdalena Miłek z klasy 3a (Technik architektury krajobrazu), pod kierunkiem Pana mgr inż. Tomasza Morawca, zajęła pierwsze miejsce (praca GN0168) w ogólnopolskim Konkursie dla szkół średnich pt. „Zaprojektuj ogród ziołowy”, zorganizowanym przez Instytut Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej.
Tematem konkursu był projekt ogrodu ziołowego o powierzchni 348 m2 , którego miejscem lokalizacji był fragment ogrodu przy jednym z krakowskich przedszkoli.

W projekcie należało wykorzystać wiele umiejętności z zakresu architektury krajobrazu, w tym należało uwzględnić m. in. „przynajmniej dwie strefy funkcjonalne: użytkową (z ziołami i inną roślinnością według zamysłu autora) i wypoczynkową (z zaprojektowanym miejscem do siedzenia); ścieżki piesze; przynajmniej jedno siedzisko; zieleń projektowaną ze szczególnym uwzględnieniem ziół, z zaleceniem zastosowania zieleni uzupełniającej, np. drzew, krzewów, bylin, trawników oraz roślin użytkowych (warzywa, owoce); elementy małej architektury (np. donice na roślinność, trejaże, podpory dla roślin, altana, ławki)”.
Natomiast w zakresie sposobu eksponowania roślin zalecano zastosować autorskie rozwiązania „w zakresie projektowanych elementów, takich jak donice, obrzeża rabat, trejaże, zielone ściany, itp.”.
Prace nagrodzone i wyróżnione są zaprezentowane na stronie internetowej IAK WA PK http://www.architektura-krajobrazu.pk.edu.pl/.
Warto podkreślić, że uczniowie z klas Technik architektury krajobrazu z popularnego „Mechanika”, co roku zdobywają czołowe lokaty w ogólnopolskich konkursach zawodowych.
Najserdeczniejsze gratulacje!