Szczęśliwy numerek
na dzień 11.04.2014 r.
21

Ostatnie artykuły

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych - blok Architektura Krajobrazu

Sukces Patrycji Wikira z klasy IIIa TAK, która została zakwalifikowana do eliminacji okręgowych XXXVIII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych - blok Architektura Krajobrazu, jako jedyna z 22 uczniów z Technikum Architektury Krajobrazu z klas IIIa i IVa.

Patrycja: "Część teoretyczna była trudniejsza niż cześć praktyczna, ponieważ wtedy nie miałam jeszcze historii ogrodów. Na części praktycznej było łatwiej, ponieważ trzeba było rozpoznać 10 gatunków roślin, zaprojektować rabatę bylinową oraz narysować przekrój płyty chodnikowej. Bardzo się cieszę, że przeszłam dalej."

Eliminacje już 11 kwietnia - życzymy sukcesów.

"Piosenka nie zna granic"

Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu

serdecznie zaprasza

Młodzież Szkół Gimnazjalnych

do wzięcia udziału w

VI Powiatowym Festiwalu Piosenki Międzynarodowej "Piosenka nie zna granic"

Impreza odbędzie się 26 marca 2014 roku o godz.10.00
Zgłoszenia należy przesyłać do 19 marca 2014 roku.

Uczestnikami mogą być soliści lub zespoły wokalne.
Uczestnicy konkursu muszą przygotować piosenkę w języku obcym,
mając do wyboru języki: angielski, niemiecki, francuski i rosyjski.

Na laureatów I, II i III miejsca czekają atrakcyjne nagrody w dwóch kategoriach: zespoły i soliści
Na wszystkich czeka poczęstunek!

DO POBRANIA:
Formularz zgłoszeniowy - kliknij!
Regulamin - kliknij!

Szkolna Liga Futsalu

II kolejka szkolnej ligi futsalu za nami. Emocje były jak zwykle na wysokim poziomie. Pięknych bramek i wspaniałych zagrań nie brakowało! Zapraszamy na III kolejkę rozgrywek w piątek 7 marca i do zapoznania się z aktualną tabelą, statystykami i fotorelacją.
Tymczasem, co najmniej przez tydzień w tabeli króluje: Crazy Team IIIf G ;)

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest polskim świętem państwowym obchodzonym corocznie 1 marca. Poświęcony jest żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej mieli odwagę przeciwstawić się sowietyzacji Polski. Niestety za swą odwagę tysiące z nich zapłaciło własnym życiem, długoletnim więzieniem i skazaniem na zapomnienie na prawie pół wieku. Dopiero po upadku komunizmu w Polsce, zaczęto przywracać należną pamięć polskim bohaterom, co ostatecznie nastąpiło w 2011 roku kiedy na mocy ustawy, ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
W "Mechaniku" z tej okazji uczniowie pogłębili wiedzę o Żołnierzach Wyklętych i czasach w których przyszło im podjąć nierówną walkę. Odbyły się tematyczne pogadanki, projekcje filmów, teledysków oraz uroczysty apel na placu szkolnym o godzinie 12.00.
Jako rozszerzenie wiadomości prezentujemy utwór Kasi Malejonk pt. "Jedna chwila", nagrany przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawiający postać Danuty Siedzikówny "Inki" – zamordowanej przez władze komunistyczne niespełna osiemnastoletniej sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK.

"Mechanik" na II Targach Edukacyjnych

W dniu 22.02.2014 r. Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu, Szkoła Policealna i Centrum Kształcenia Ustawicznego prezentowały swoją ofertę edukacyjną na II Targach Edukacyjnych Olkusz 2014. Uczniowie i nauczyciele "Mechanika" na stoisku prezentowali prowadzone u nas kierunki kształcenia. Klasy Technikum, Zasadniczej Szkoły Zawodowej, kursy kwalifikacyjne, szkoły policealne i inne formy nabywania umiejętności, były obrazowane przez ciekawe prezentacje multimedialne, pokazy z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu, wystawę florystyczną, ulotki promujące szkołę.
Stoisko ZS Nr 1 cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających Targi.
Możliwość kształcenia w każdym zawodzie, ścisłe powiązanie "Mechanika" z przemysłem (umowa z firmą Krakservis), interesujące staże, praktyki, wycieczki zawodoznawcze, świetnie wyposażone pracownie to atuty ZS Nr 1 w Olkuszu.
Organizatorem stoiska ZS Nr 1 była mgr Edyta Dołęga.
Załącznik nr 1: CKU - oferta edukacyjna, Załącznik nr 2: ZS Nr1 - oferta edukacyjna.

Uczczenie 200-lecia urodzin Oskara Kolberga

W 2014 r. przypada jubileusz 200-lecia urodzin Oskara Kolberga - folklorysty, etnografa, muzyka i kompozytora o najbogatszym dorobku w dziewiętnastowiecznej Europie. Rok 2014 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Oskara Kolberga, Jana Karskiego i św. Jana z Dukli.
Oskar Kolberg (1814-1890) urodził się w Przysusze (Kieleckie). Jego ojciec pochodził z Maklemburgii i był profesorem miernictwa i geodezji na Uniwersytecie Warszawskim. Matka pochodziła z rodziny francuskich imigrantów. Oskar Kolberg napisał obszerny zbiór monografii regionalnych, w których wiernie ukazał polską sztukę i kulturę ludową. Celem kolbergowskiej dokumentacji było pragnienie zachowania polskości, stworzenia podwaliny sprzyjającej odzyskaniu niepodległości przez Polskę i ukazanie całościowej koncepcji kultury historycznych ziem polskich. Było to niezwykle ważne przedsięwzięcie w kontekście zaborów i prób unicestwienia polskiej kultury przez zaborców. Oskar Kolberg pisał swe dzieła w języku polskim. Za życia wydał 33 tomy dokumentacji folkloru ziem Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz pozostawił tzw. teki kolbergowskie. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
W 1960 r. wydano Dzieła Wszystkie Oskara Kolberga z okazji Tysiąclecia Państwa Polskiego. Spuścizna Kolberga stanowi źródło stałej inspiracji dla polskiej kultury i sztuki.
W dniu 25 lutego 2014 r. w Bibliotece ZS Nr 1 w Olkuszu młodzież miała okazję zapoznać się życiem i spuścizną Kolberga słuchając stosownych pogadanek, oglądając okolicznościową wystawkę, gdzie można było zobaczyć i przeglądać kolbergowskie dzieła, ludowe rekwizyty.
"Szczególnie zainteresowały mnie tomy poświęcone regionalnej kulturze Małopolski. Do dziś we wsi, gdzie mieszkają moi dziadkowie, lokalne Koło Gospodyń Wiejskich kultywuje śpiewanie okolicznościowych pieśni zapisanych w dziele Kolberga. Myślę, że styl strojów regionalnych, które są tak chętnie ubierane podczas świąt kościelnych i imprez regionalnych przetrwał dzięki rycinom zamieszczonym w utworach Kolberga." (...) "Wielu z nas ma rodzinę w Małopolsce i innych regionach Polski. Przy różnych okazjach na danym obszarze są widoczne elementy kultury ukazanej w księgach kolbergowskich.To znak żywotności kultury i sztuki polskiej, w czym nieoceniona zasługa Oskara Kolberga" - wypowiadali się uczniowie w sondzie korytarzowej.
Wydarzenie przygotowała mgr Iwona Rams.

Mechanik solidarny z Ukrainą!

Już w piątek 28.02.2014 r. o godz. 20.00 rozpocznie się performance UV - w wykonaniu absolwenta ZS Nr1 - Mateusza Jurczyka z towarzyszeniem DJ . Światło - dźwięk, nowatorskie połączenie muzyki elektronicznej z instrumentami etnicznymi .
Zapraszamy serdecznie uczniów naszej szkoły oraz młodzież gimnazjalną klas trzecich!
Przynieście świece i zapalcie z nami światło w geście solidarności z Ukrainą!

Konkurs Wiedzy Pożarniczej - etap szkolny

Konkurs Wiedzy Pożarniczej - etap szkolny.

W dniu 04.03.2014 r. w sali nr 4 o godz. 10.00 odbędzie się szkolny etap konkursu wiedzy pożarniczej. Wszyscy chętni, którzy nie zdążyli się jeszcze zapisać mogą to uczynić do 28.02.2014r u p. mgr Sylwii Zawada.
ZAPRASZAMY!

Zakończenie karnawału w Mechaniku

Zakończenie karnawału w Mechaniku: 28.02.2014 r. godz.20.00 ;)

Serdecznie zapraszamy młodzież gimnazjalną oraz uczniów Naszej Szkoły 28.02.2014 r. godz.20.00 do Zespołu Szkół Nr1 w Olkuszu na performance UV - w wykonaniu absolwenta - Mateusza Jurczyka z towarzyszeniem DJ . Światło - dźwięk, nowatorskie połączenie muzyki elektronicznej z instrumentami etnicznymi - Wstęp wolny!

Wygenerowano w sekund: 0.19
3,667,192 unikalne wizyty