Szczęśliwy numerek
na dzień 30.09.2014 r.
14

Ostatnie artykuły

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

WARSZTATY FIZYCZNE

13 maja 2014 roku klasy Id i IIf technikum brały udział w warsztatach fizycznych organizowanych przez Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego w Katowicach. Uczestnicy zajęć badali charakterystykę prądowo - napięciową opornika, żarówki i diody. Dodatkowo uczniowie mieli możliwość obejrzenia 23 interaktywnych stanowisk zorganizowanych w ramach wystawy "Zagadki Optyki". Zwiedzający poprzez samodzielne wykonanie prostych doświadczeń wkroczyli w magiczny świat zjawisk optycznych. Tajemnica znikającej bagietki, światła uwięzionego w wodzie, efektu fotoelektrycznego zewnętrznego, obrazów otrzymanych za pomocą soczewek, ogromnego kalejdoskopu oraz obłędnego pokoju i "gry na świetle" została rozszyfrowana przez uczniów naszej szkoły :).
Wyjazd zorganizowała pani Wioletta Hudzińska - nauczyciel fizyki.

Francja - Hiszpania - Monako - Włochy

Jak co roku, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w fascynującej wyprawie na zachód Europy. Tym razem trasa wycieczki wiodła przez Francję, Hiszpanię, Monako i Włochy.
Pierwszym punktem naszej wyprawy był Paryż. Odwiedziliśmy w nim cmentarz Pere Lachaise, na który jest pochowany Fryderyk Chopin, Luwr - jedno z najstarszych i najważniejszych muzeów nie tylko w Europie, Katedrę Notre Dame, Wieżę Eiffla i Łuk Triumfalny.
Następny etap to L'Estartit w Hiszpanii, które stanowiło nasza bazę wypadową. Mieszkaliśmy w apartamentach "Miami" nad brzegiem morza. Wiele godzin spędzaliśmy na malowniczej plaży opalając się i uczestnicząc w grach sportowych.
W trakcie pobytu w L'Estartit byliśmy na wycieczkach w hiszpańskich miastach, takich jak: Montserrat, Figueres, Gironia, Tossa de Mar, Barcelona - w niej zwiedzaliśmy Katedrę Sagrada Familia, stadion FC Barcelony, oraz widzieliśmy pokaz "światło i dźwięk" największej fontanny w Europie.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy najbogatsze i najmniejsze (liczące dwa kilometry kwadratowe) państwo europejskie - Monaco, a w nim dzielnicę Monte Carlo i kasyno. Po nocnym przejeździe znaleźliśmy się w Wenecji, a w niej widzieliśmy Plac św. Marka, Most Rialto i Pałac Dożów.
Przez całą wycieczkę poruszaliśmy się metrem, pociągiem, autokarem lub pieszo. Niewątpliwie był to czas poznania nowych kultur i tradycji, ale również sprawdzian naszych umiejętności językowych. Opaleni i wypoczęci, pełni energii i pozytywnego nastawienia wróciliśmy do Polski. Jesteśmy teraz bogatsi o nowe do świadczenia, wspomnienia i znajomości.
Organizator wycieczki: mgr K. Jurga.
Zobacz galerię zdjęć z wycieczki - Kliknij!

W Muzeum Pożarnictwa

W ramach Tygodnia Otwartego Muzeum Pożarnictwa, od poniedziałku 12.05.2014 r. do piątku 16.05.2014 r. młodzież naszej Szkoły ma możliwość zaznajomienia się z historią olkuskiej straży pożarnej i regionu.
Uczniowie klas I i II w ramach zajęć wiedzy o kulturze realizują lekcje muzealne, podczas których poznają historię naszego powiatu. Żaden nawet najbarwniejszy opis nie zastąpi przecież przeżyć, które powstają po wizualnym kontakcie z oryginalnym reliktem przeszłości.
Lekcje w Brengardzie pozwalają młodzieży poznać też np. funkcje muzeum: zbierania, eksponowania i przechowywania zbiorów.
Mamy nadzieję, że uczestnicy zajęć, uświadomią sobie prawdę, że wszędzie, gdzie żyli i działali ludzie, tam tworzyła się historia i w związku z tym każdy region i każda miejscowość wniosły do historii kraju swój wkład.

WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Są już wyniki XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego SPRACHDOKTOR. Wzięło w niej udział ponad 5 tys. uczestników. Konkurs charakteryzował się wysokim poziomem merytorycznym i oryginalną problematyką w skali ogólnopolskiej. W województwie małopolskim przystąpiło do konkursu 21 szkół, łącznie 418 uczniów.
W naszej szkole najlepszy wynik uzyskał Sebastian Kuś z kl. IVb, zdobył 184 punkty i uzyskał 4 miejsce w województwie.
Pozostali uczestnicy uzyskali następujące wyniki:
Krzysztof Latacz (IVe) - 184 pkt, 19 miejsce; Sławomir Woźniczko (IVf) - 139 pkt, 21 miejsce; Mateusz Mirota (IVe) - 134 pkt.; Karol Hrabia (IVe) - 124 pkt.; Patrycja Wikira (IVa) - 123 pkt.; Adam Basiński (IVb) - 122 pkt.; Dawid Smuga (IVa) - 121 pkt.; Michał Kozioł (IVe) - 120 pkt.; Marek Pieniążek (IVe) - 120 pkt.; Konrad Bogacki (IIIb) - 110 pkt.; Tomasz Niemiec (IVe) - 108 pkt.; Jan Kramarski (IVe) - 100 pkt.; Piotr Rup (IVe) - 100 pkt.; Sławomir Staroń (IIIb) - 100 pkt.
Konkurs zorganizowała w szkole i przeprowadziła mgr Aneta Todor-Świerczek. Główny organizator to - Jersz Łowcy Talentów. Gratulujemy uzyskanych wyników!

Konkurs powiatowy EKO-trendy 2014 rozstrzygnięty!

29 kwietnia o godzinie 12.30 w szranki stanęły trzy drużyny gimnazjalistów ze szkół: Gimnazjum Nr 1 w Olkuszu, Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu, Gimnazjum Nr 1 w Bukownie.
Dzielnie rywalizację rozpoczęły testem wiedzy o rolnictwie ekologicznym, którego wyniki niewiele się różniły (poziom bardzo wysoki!), zatem pozostałe konkurencje miały niemałe znaczenie dla zwycięstwa. Następnie zespoły zmagały się z tworzeniem artystycznych mandali z kolorowych nasion o tematyce produktów ekologicznych, gdzie ocenie podlegała pomysłowość, zgodność z zasadami tworzenia mandali oraz estetyka wykonania. Kolejną konkurencją były warsztaty rękodzieła, w których uczestnicy mieli wykonać pleciony ze słomy i siana kwietnik do zawieszania kwiatów (tutaj liczyła się głównie współpraca grupowa i precyzja wykonania). Ostatnią konkurencją było rozpoznawanie roślin na dziedzińcu szkolnym w ramach laboratorium młodego przyrodnika.
Pomimo zaciętej walki ;) humory dopisywały i zawodnicy dobrze się bawili. Ostatecznie zwyciężyła drużyna z Gimnazjum Nr 1 w Bukownie w składzie: Weronika Borcuch, Angelika Drozd i Aleksandra Duda pod opieką Pani Renaty Swobody. Dziewczęta wygrały E-booki, a wszyscy uczestnicy i opiekunowie otrzymali dyplomy uznania.
Organizatorkami konkursu były Panie: Anna Kowal i Joanna Stachowicz-Kałużna, a współsponsorem Starostwo Powiatowe w Olkuszu.
Dziękujemy za udział, gratulujemy wygranej i zapraszamy za rok!

EKO-PLAST 2014

W dniu 28 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyło się wręczenie nagród konkursu EKO-PLAST 2014. Konkurs miał na celu pobudzenie i rozwijanie plastycznej aktywności dzieci i młodzieży. Uwrażliwienie ich na piękno i problemy najbliższego środowiska, stworzenie płaszczyzny wymiany doświadczeń plastycznych. Powstałe podczas konkursu odbywającego się w olkuskim MDK 8 kwietnia prace oceniało jury w składzie: Beata Soboń - artystka plastyk, kierownik Działu Artystycznego i instruktor MOK, Wioletta Sarota-Stach - artystka plastyk i instruktor MOK, Kinga Grela - inspektor Wydziału Ochrony Środowiska i Terenów Rolnych Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. Po analizie 86 prac jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: W kategorii szkół ponadgimnazjalnych (temat "Wnętrze Ziemi"): I miejsce w tym roku zdobyła Aleksandra Sioła uczennica klasy IIIa Technikum Architektury Krajobrazu.
Gratulujemy!
"Podwójna gala w olkuskim MDK" - Zobacz więcej na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

10 lat Polski w Unii Europejskiej

W olkuskim "Mechaniku" 30 kwietnia świętowaliśmy dziesiątą rocznicę wstąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.
Świętowanie było czasem radosnym i edukacyjnie wartościowym ;) Uczniowie samodzielnie wykonywali flagi RP i UE z którymi następnie wyszliśmy z budynku i otoczyliśmy szkołę łańcuchem uczniów. Następnie część wykonanych flag rozdaliśmy przechodniom, których bardzo zainteresowała nasza akcja.
W tym dniu również uczyliśmy się! Klasy obejrzały film dotyczący Polski w Unii Europejskiej, następnie reprezentanci klas wzięli udział w teście przygotowanym na Platformie Moodle ZS Nr1, który to wygrali reprezentanci klas 3h i 2g, zdobywając równą liczbę punktów. Ponadto każdy uczeń miał okazję wziąć udział w grze dydaktycznej na piątej godzinie lekcyjnej.
Wyjątkowym elementem naszego świętowania w kontekście członkostwa Polski w UE było spotkanie z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy, którzy przedstawili wykład na temat sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz zagadnienia związane ze stażami, szkoleniami - grupowymi i indywidualnymi, możliwościami sfinansowania kosztów studiów podyplomowych oraz środkami na podjęcie działalności gospodarczej.
Organizatorzy: M. Żurek, D. Popkiewicz, M. Grewenda.
Zobacz galerię zdjęć - kliknij!

Zakończenie cyklu kształcenia kursów kwalifikacyjnych

W dniu 26 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół Nr 1 Centrum Kształcenia Ustawicznego w Olkuszu, odbyło się uroczyste zakończenie cyklu kształcenia kwalifikacyjnych kursów w zawodach: górnik, opiekun medyczny i florysta. Na uroczystości obecni byli: Aldona Nowicka - Dyrektor ZS Nr 1, Aneta Gut - v-ce Dyrektor ZS Nr 1, Bogdan Furman - v-ce Dyrektor ZS Nr 1, grono pedagogiczne, słuchacze.
Czas spędzony w Szkole przy Górniczej 12 na pewno nie był dla Was czasem straconym i przyniesie konkretne efekty w Waszym życiu zawodowym. Jesteście bardzo dobrze przygotowani do zdania egzaminu zawodowego oraz do wykonywania Waszego zawodu - powiedziała Aldona Nowicka zwracając się do absolwentów i życząc im tego, co najlepsze, tak w pracy, jak i w życiu osobistym. Opiekunowie kursów otrzymali podziękowania za zaangażowanie i wkład pracy. Najlepsi absolwenci otrzymali nagrody rzeczowe.
Zebrani obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów ZS Nr 1, którzy przedstawili sylwetkę florysty, opiekuna medycznego i górnika.
Recytowane teksty wierszy i śpiewane piosenki zawierały przesłanie optymizmu i wiary we własne siły. Widzowie oklaskując występujących, potwierdzili słowa tekstów "Uwierz w siebie", "Nie mówię Żegnaj, lecz Do widzenia" oraz dali wyraz nadziei na pomyślną realizację "Dni, których jeszcze nie znamy".
Prezentacja multimedialna ukazała historię Szkoły przy ul. Górniczej 12 oraz jej nowoczesną współczesność.
Opiekunami zakończonego cyklu nauczania kursów kwalifikacyjnych byli: w zawodzie zawód Florysta - pani Joanna Stachowicz, w zawodzie Opiekun medyczny - pani Anna Adamek, w zawodzie Górnik - pani Małgorzata Walnik.
Uroczystość przygotowała pani Aneta Todor – Świerczek.

Zakończenie cyklu kształcenia dla klas maturalnych

W dniu 25 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu odbyła się akademia z okazji zakończenia cyklu kształcenia dla klas maturalnych.
Na uroczystości obecni byli: Aldona Nowicka - Dyrektor ZS Nr 1, Aneta Gut - v-ce Dyrektor ZS Nr 1, Dariusz Skałbania - v-ce Dyrektor ZS Nr 1, Bogdan Furman - v-ce Dyrektor ZS Nr 1, Wojciech Marzęcki - kierownik kształcenia praktycznego ZS Nr 1, Waldemar Mendak - Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej, przedstawiciele Rady Rodziców, grono pedagogiczne, pracownicy Szkoły, absolwenci, uczniowie klas trzecich.
"Żegnać się jest bardzo trudno. Życie to wybór dróg. Wy wybraliście Szkołę przy ul. Górniczej 12. Dla świata każdy z Was jest tylko człowiekiem, ale dla nas zawsze jesteście całym światem, tym, co najważniejsze. Zaczyna się dla Was czas, kiedy sami będziecie decydować o sobie i staniecie się architektami własnego życia ale i ambasadorami naszej Szkoły. Niech słowa naszego wielkiego Rodaka Jana Pawła II będą dla Was drogowskazem, jak żyć : "...czasem nie zaszkodzi, jak się nad sobą zamyślisz i zmartwisz. Nawet czasem nie zaszkodzi, jak się na siebie zgniewasz. To lepsze, niż gdybyś miał lekkomyślnie przeżywać swoją młodość i gubić wielki skarb, wielki, niepowtarzalny skarb, który w sobie nosisz, którym jesteś ty sam - każdy, każda."" - powiedziała Pani Dyrektor do absolwentów, składając im serdeczne życzenia na nowy etap ich życia...Czytaj dalej i zobacz galerię zdjęć...

Sukces uczniów "Mechanika" w Powiatowym Turnieju Motoryzacyjnym

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 zdobyli trzy pierwsze miejsca w pierwszym etapie 17 edycji Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego - w Powiatowym Turnieju Motoryzacyjnym zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Olkuszu:
I miejsce: Krzysztof Janus, Mateusz Słota, Radosław Ziarnik
II miejsce: Karol Hrabia, Maciej Sioła, Mateusz Mirota
III miejsce: Szymon Kwiecień, Sławomir Staroń, Mariusz Krawczyk.
Laureaci najlepiej rozwiązali test poświęcony przepisom ruchu drogowego. Nasza najlepsza drużyna będzie reprezentować powiat olkuski w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego, który odbędzie się w dniu 19 maja br. w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Nowym Sączu. Ogólnopolski Turniej Motoryzacyjny jest organizowany przez Policję, Małopolskie Kuratorium Oświaty oraz Polski Związek Motorowy.
Naszych reprezentantów przygotowali do konkursu: pani Edyta Haberka i pan Kazimierz Baran.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów!

Wygenerowano w sekund: 0.16
3,957,485 unikalne wizyty