Szczęśliwy numerek
na dzień 31.10.2014 r.

Ostatnie artykuły

Nie masz jeszcze konta?

Nie możesz się zalogować?

CKU

115-lecie

Dni Kultury Krajów Niemieckojęzycznych

Emigracja

W dniach 29 i 30 października 2014 r., w naszej Szkole odbyły się Dni Kultury Krajów Niemieckojęzycznych (Niemcy, Austria). Przez szkolne radio „Mechanik”, na przerwach,  rozbrzmiewała niemiecka i austriacka muzyka klasyczna i współczesna. Dźwięki J. S. Bacha, W. A. Mozarta, L. van Beethovena były z pewnością odmianą dla młodzieży, często słuchającej muzyki rozrywkowej. Niemiecka muzyka współczesna, np.  techno (Kraftwerk), rock (Scorpions) muzyka elektroniczna (Tangerine Dream), lubiana przez uczniów, dodała im wiele energii.

Stres pod kontrolą w olkuskim Mechaniku

Stres

W dniu 29 października 2014 r. w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu, odbyły się warsztaty profilaktyczne „Stres pod kontrolą”,  prowadzone dla klas maturalnych, przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olkuszu: panią mgr Agnieszkę Patrzałek oraz panią mgr Małgorzatę Sołtysik-Ścisłowską.W dniu 29 października 2014 r. w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu, odbyły się warsztaty profilaktyczne „Stres pod kontrolą”,  prowadzone dla klas maturalnych, przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olkuszu: panią mgr Agnieszkę Patrzałek oraz panią mgr Małgorzatę Sołtysik-Ścisłowską.

Warsztaty na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska

Warsztaty

28 października uczniowie klasy IIIA przy małym wsparciu uczennic z klasy IIA brali udział w warsztatach zorganizowanych na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

Na warsztatach poruszano zagadnienia dotyczące głównie przeglądu systematyki i morfologii roślin mięsożernych. Prowadzący omówili z uczestnikami systemy wabienia i chwytania owadów przez rośliny mięsożerne, na żywych egzemplarzach. Zaprezentowali kultury in vitro roślin mięsożernych. Uczestnicy wykonywali preparaty mikroskopowe z liści rosiczek i włosków chwytnych muchołówek. Obserwowali narządy chwytne z użyciem technik mikroskopowych – przy użyciu binokularów i mikroskopów.

Wycieczka do Szczawnicy

Szczawnica

Wbrew zapowiadającej się złej pogodzie na dni 15-17 października uczniowie klas: 2b, 3e, 4e i 4g wraz z opiekunami:  mgr Karoliną Gawron, inż. Edytą Haberka, mgr Martą Janczak, inż. Tomaszem Kluczewskim oraz mgr inż. Moniką Wiercioch mogli cieszyć piękną polską jesienią na wycieczce do Szczawnicy.

PAŹDZIERNIK Z TOYOTĄ

Toyota

23.10.2014 zakończył się cykl październikowych wycieczek do Toyoty Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu na którą jako ostatnia wybrała się klasa IVe z wychowawcą Martą Janczak oraz asystentem Leszkiem Królem. Wcześniej Zakład odwiedziły kolejno: klasa IIIZSZ pod opieką wychowawcy Arkadiusza Kasprzyka  oraz klasa II ZSZ  z wychowawcą Krzysztofem Jurgą.

XLI edycja Olimpiady Wiedzy Technicznej

olimpiada

Rozpoczęła się XLI edycja Olimpiady Wiedzy Technicznej. Zawody I stopnia (eliminacje szkolne) odbyły się 24 października 2014 r. o godz. 9.45 w sali audytoryjnej CKU. Do udziału w eliminacjach szkolnych przystąpiło 25 uczestników z klas IVe, IVh, IVf  oraz IIIe i IIf.

Opowieść o Żydach polskich

23 października 2014 roku, 70-ciu uczniów naszej szkoły obejrzało lekcję na żywo "Opowieść o Żydach polskich", transmitowaną przez internet i przez TVP Historia wprost z wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, prowadzoną przez Marię Seweryn i Macieja Orłosia. Lekcję w całej Polsce obejrzało wspólnie z nami około 400 tys. uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Korespondencyjna Liga LA

LA

W dniu 10.X.2014 na stadionie MOSIR-u odbyły się zawody lekkoatletyczne szkół ponadgimnazjalnych etap powiatowy. Nasi uczniowie i uczennice spisali się znakomicie, odnosząc szereg sukcesów.

Mistrzami powiatu zostali:

- Czarnota Patryk na 1500m

- Klich Mateusz na 400m

- Juzaszek Anna na 400m

- Kozioł Łukasz na 100m

- Krawczyk Angelika pchnięcie kulą

NO PROMIL - NO PROBLEM

No Problem

W dniu 24 października 2014 r., uczniowie  naszej szkoły, wraz z opiekunem, pedagogiem szkolnym, Panem Piotrem Grzanką,  wzięli udział w Kampanii Społecznej „Trzeźwa Małopolska NO PROMIL - NO PROBLEM", zorganizowanej przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Uczniowie przemaszerowali ulicami miasta, skandując hasła potępiające jazdę pod wpływem alkoholu oraz  niosąc  transparenty zachęcające kierowców do trzeźwości. Młodzież, ubrana w stroje promujące trzeźwość, rozdawała kierowcom ulotki i naklejki, uświadamiające negatywne skutki jazdy po pijanemu. Nie można było obojętnie przejechać wobec uczniów wymachujących balonami i gwiżdżących kolorowymi gwizdkami, na znak swojego sprzeciwu wobec pijanych kierowców. Takie akcje jak dzisiejsza, na pewno mają wpływ na świadomość kierowców, aby jeździli samochodami "bez promila". Wtedy mniej będzie wypadków, tragedii rodzinnych i osobistych, spowodowanych przez śmiercionośne promile.

Spotkanie rodziców uczniów klas pierwszych z psychologiem

Spotkanie z psychologiem

W dniu 16 października 2014 r. w naszej Szkole, jak co roku, odbyło się spotkanie Rodziców uczniów klas pierwszych z Panią Małgorzatą Sołtysik-Ścisłowską – psychologiem z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Olkuszu.

Wykład był poświęcony m. in. zagadnieniom dotyczącym problemów uczniów klas pierwszych, zasad postępowania rodziców wobec dzieci, form udzielania przez rodziców pomocy i wsparcia nastolatkom. Udzielono również informacji o placówkach psychologicznego wsparcia.

Organizatorem spotkania był pedagog szkolny, Pan Piotr Grzanka.

IV kolejka Futsalu

17.10.2014 r. odbyła się IV kolejka rozgrywek Szkolnej Ligii Futsalu. Szczegóły na panelu SZKOLNA LIGA FUTSALU.