Szczęśliwy numerek
na dzień 11.04.2014 r.
21

Ostatnie artykuły

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

"Powstanie Warszawskie"

Już od 9 maja na ekranach kin w Polsce będzie można zobaczyć wyjątkowy film, do którego obejrzenia wszystkich zachęcamy. Z pewnością film ten pomoże lepiej zrozumieć naszą historię.
"Powstanie Warszawskie" to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych.
Opowiada historię Powstania Warszawskiego z 1944 roku oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych, wykonujących rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Bohaterowie są bezpośrednimi świadkami walki powstańczej i marzą o sfilmowaniu "prawdziwej" wojny. Początkowo jednak dokumentują życie cywilne powstańczej stolicy. Takich materiałów oczekuje od nich ich dowódca, dając im zadanie przygotowania kroniki, która ma być wyświetlona w kinie "Palladium". Poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz bardziej w samo Powstanie. I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Bracia mogą wreszcie nakręcić "prawdziwą" wojnę, tyle, że ta okazuje się potworna. Bohaterowie orientują się, że przyszło im uczestniczyć w czymś przekraczającym ich najśmielsze wyobrażenia - świat, w którym się znaleźli, to świat po apokalipsie. Uświadamiają sobie, że ich rolą jest udokumentowanie tej apokalipsy i ocalenie za wszelka cenę taśmy z materiałem...

Źródło: http://powstaniewarszawskiefilm.pl/
Zobacz również: - Rozpoznani bohaterowie, - Akcja "Rozpoznaj"
- Powstanie Warszawskie
- Muzeum Powstania Warszawskiego
- Oficjalna zapowiedź

Życzenia

"Wszyscy w Chrystusa wierzący weselcie się, radujcie, bo zmartwychwstał samowładnie, jak przepowiedział dokładnie, Alleluja!"

Niech tegoroczne Święta Wielkanocne będą dla wszystkich czasem spokoju
i radości. Niech je wypełnia domowe ciepło i szczęście, a stoły niech uginają się od wszelkiego dobra. Niech staropolska gościnność pokona wszelkie bariery, byśmy pamiętali, że stanowimy jedną wielką rodziną.
Zdrowych, szczęśliwych Świąt życzy młodzieży, rodzicom, absolwentom, nauczycielom, pracownikom i sympatykom Szkoły
DYREKCJA
Zespołu Szkół
Nr 1

SUKCES NASZYCH SPORTOWCÓW

W dniu 16.04.2014 r. na stadionie MOSiR w Olkuszu odbyły się Powiatowe Zawody w Indywidualnych Biegach Przełajowych, w których reprezentanci ZS Nr 1 osiągnęli bardzo dobre rezultaty w swoich kategoriach wiekowych. Mistrzami powiatu olkuskiego zostali: Mateusz Klich (kl. 3d) oraz Anna Juzaszek (kl. 1a); 2 miejsce zajęli: Piotr Basoń (kl. 2g) i Adrian Pacia (kl. 1e); 3 miejsce - Artur Januszek (kl. 4e), 4 miejsce - Patryk Czarnota (kl. 3d) i Jagoda Marzec (kl. 2a). Wymienieni uczniowie otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy oraz uzyskali awans do zawodów na szczeblu wojewódzkim, które odbędą się 29 kwietnia w Nowym Targu.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Uczniowie technikum logistycznego z kolejną wizytą w MAN TRUCKS!

To już druga wizyta naszych uczniów w fabryce MAN Trucks Sp. z o.o. w Niepołomicach. Dnia 09.04.2014 r. uczniowie klasy 1e technikum logistycznego wraz z panią Justyną Sołtysiak oraz panem Grzegorzem Kiendracha ponownie skorzystali z uprzejmości producenta tych samochodów ciężarowych i zwiedzili całą linię produkcyjną. Nietypowa lekcja odbyła się w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze, a rzeczowy i profesjonalny wykład przewodnika dotyczący wszystkich etapów produkcji przybliżył młodzieży tajniki powstawania pojazdów. Pamiątkowe zdjęcia dopełniają mile przeżyte chwile.

I NOCNY MARATON JĘZYKOWY

4 kwietnia o godz. 20.00 rozpoczął się I Nocny Maraton Językowy w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu.
W maratonie uczestniczyli uczniowie z klas IVb, IVe oraz IVg. Mieli oni okazję poćwiczyć zadania egzaminacyjne zarówno do matury pisemnej jak i ustnej. Uczniowie mogli również sprawdzić ile potrafią, a czego jeszcze muszą się nauczyć. Po ciężkim treningu na uczniów czekała pyszna pizza ufundowana przez panią Dyrektor. Posileni uczniowie mogli przejść do kolejnego punktu programu - karaoke po angielsku.
Wszyscy bardzo dobrze się bawili w rytmach Boney M (One way ticket) i Eminema. Bardzo miło wspominamy ten czas i nie możemy doczekać się kolejnego, II Nocnego Maratonu Językowego, na który już teraz zapraszamy uczniów klas III.

Konkurs Powiatowy "Kolumbowie w ogniu walki"

8 kwietnia w Zespole Szkół w Bukownie odbył się Powiatowy Konkurs Historyczno - Literacki "Kolumbowie w ogniu walki". Nasza szkoła była reprezentowana przez Mateusza Ślęzaka i Piotra Basonia, którzy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. Wyższą lokatę uzyskał Mateusz - 4 miejsce, które jest bardzo dobrym wynikiem, gdyż konkurencja była silna - na konkurs przybyli reprezentanci wielu szkół powiatu olkuskiego (+ jedna szkoła spoza naszego powiatu). Obaj nasi uczniowie zdobyli cenne nagrody a gratulacje przyjęli od wielu zaproszonych znamienitych gości, między innymi od Wicestarosty Powiatu Olkuskiego Pawła Piasnego, Burmistrza Miasta Bukowno Mirosława Gajdziszewskiego, przedstawicieli Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Komisji Krajowej ZSZZ "Solidarność".
Gratulujemy!

Znak Jakości MSUES dla ZS Nr 1 w Olkuszu

W kwietniu 2014 Zespół Szkół Nr 1 Centrum Kształcenia Ustawicznego w Olkuszu jako siódma instytucja w Małopolsce uzyskała znak jakości Małopolskich Standardów Edukacyjno-Szkoleniowych. MSUES przyznawany jest przez Województwo Małopolskie - Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Ocena instytucji szkoleniowej ubiegającej się o MSUES jest przeprowadzana przez Centrum Zapewniania Jakości Kształcenia w Małopolsce, działające w ramach projektu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie pod nazwą PFK - Podmiotowe finansowanie kształcenia. Znak jakości MSUES otrzymują instytucje szkoleniowe, które pozytywnie przeszły procedurę weryfikacji, składającą się z etapów: samooceny, konsultacji i audytu zewnętrznego.
Audyt polegał na analizie dokumentacji, wywiadach indywidualnych z kadrą zarządzającą, wywiadach z uczestnikami szkoleń i kadrą szkoleniową, obserwacji zajęć oraz obserwacji infrastruktury.
Efektem audytu było potwierdzenie przez ZS Nr 1 CKU usług na poziomie MSUES. Szkoła przy ul. Górniczej 12 została wpisana do prowadzonej przez Centrum Zapewnienia Jakości Kształcenia "Bazy instytucji szkoleniowych zweryfikowanych pod względem spełniania MSUES".
Znak jakości świadczy o wiarygodności oraz profesjonalizmie instytucji szkoleniowej, której został przyznany. Szkoła będzie uczestnikiem projektu Podmiotowego finansowania kształcenia, który zakłada dofinansowanie szkolenia pracowników w formie bonu szkoleniowego, diagnozę potrzeb szkoleniowych oraz szkolenie dobrej jakości.
Znak jakości przyznawany jest na okres 3 lat. ZS Nr 1 będzie monitorowany przez Centrum Zapewniania Jakości Kształcenia w Małopolsce pod względem jakości świadczonych usług, co z pewnością pomoże rozwinąć wypracowane standardy kształcenia z korzyścią dla klientów.

WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

W dniach od 4 do 5 kwietnia 2014 r. wolontariusze z Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu uczestniczyli w Świątecznej Zbiórce Żywności zorganizowanej pod patronatem Stowarzyszenia Res Sacra Miser i Banku Żywności w Krakowie. 30 wolontariuszy zbierało żywność w 3 sklepach: "Biedronce" przy ul. Sławkowskiej, "Biedronce" przy ul. Kolberga i w "Ledi" na ul. K. K. Wielkiego.
Przez 2 dni uzbierali 590 kg żywności, które ułożone w paczki zostały przekazane najbardziej potrzebującym rodzinom z naszej społeczności szkolnej. To im koledzy chcieli pomóc, poświęcając swój wolny czas. Wolontariusze zebrali najbardziej podstawowe produkty: cukier, mąkę, ryż, kaszę, makarony, konserwy, olej, mleko, słodycze itp. Bez nich jednak nie obejdzie się żadna rodzina. Koordynatorzy akcji: p. A. Korczyk, p. P. Grzanka i p. S. Zawada bardzo dziękują wszystkim wolontariuszom za trud, bezinteresowną pracę i czas poświęcony oraz Wszystkim, którzy odwiedzili sklepy i przekazali choć jeden produkt potrzebującym.

NIEZAWODNA LOGISTYKA MAN

Uczniowie klasy IIg wraz z wychowawcą panią Dagmarą Popkiewicz i pedagogiem szkolnym panem Piotrem Grzanką odwiedzili 02.04.2014 r. podkrakowskie Niepołomice, gdzie znajduje się nowoczesna fabryka pojazdów samochodowych - MAN Truck. Zarówno ciągniki siodłowe MAN, jak i wersje skrzyniowe oraz do zabudowy znane są z polskich i europejskich autostrad - warto było zatem dowiedzieć się jak powstają.
Dla nas logistyków oprócz nowoczesnej technologii, maszyn i procesu produkcyjnego bardzo ważna jest sama koncepcja dostarczania części do zakładu. MAN Truck wprowadził nowoczesne rozwiązania, takie jak JIS/JIT (części dostarczane do odpowiedniego pojazdu oraz dokładnie na czas), dynamiczną dyspozycję, obsługę produkcji bez użycia wózków widłowych, regały przepływowe, pojemniki na rolkach, pociągi logistyczne, system KANBAN.
Montaż gotowej ciężarówki składa się z kilku etapów, z którymi zostaliśmy zapoznani. Pierwszym z nich jest połączenie profili stalowych w ramę samochodu metodą skręcania. Ta jest nieco inna dla danego modelu - w zależności od ilości osi lub przeznaczenia. Elementy składowe ramy są dostarczane zgodnie z zasadami Just-in-Time: ładunek z naczepy dostawcy trafia niemal bezpośrednio na linie montażową. W pierwszych cyklach konstrukcja przemieszcza się "do góry kołami". Po zamontowaniu osi i wałów napędowych, podwozie jest obracane przy pomocy specjalnego podnośnika i taśm, po czym trafia do lakierni. Po wyschnięciu nabijany zostaje numer VIN, montowane są pozostałe podzespoły: układ zawieszenia, silnik oraz kabina...Czytaj dalej - kliknij!

Dzień Profilaktyki 2014

Jak co roku 1 kwietnia 2014 w Zespole Szkół Nr 1 został zorganizowany Dzień Profilaktyki. Młodzież miała okazję wysłuchać okolicznościowych wykładów.
W tym roku wygłosili prelekcje: Pani Małgorzata Ścisłowska - przedstawicielka Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Olkuszu, Pani Ewelina Bączek i Pani Katarzyna Kamionka - przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Olkuszu, Pani Joanna Dyba, która zajmuje się profilaktyką raka piersi, Pani Nadkomisarz Joanna Czechowska - aktorka serialu W11 - Wydział Śledczy emitowanego przez stację TVN oraz Pan Inspektor Bartosz Głowacki z Katowic. Gości serdecznie witała Aneta Gut - v-ce Dyrektor ZS Nr 1.
Dlaczego nie brać narkotyków? Jakie są zasady zachowania się w sytuacjach kryzysowych? Jak przeciwdziałać rakowi piersi? Jakie są konsekwencje zachowań ryzykownych w okresie dojrzewania? Jak promować zdrowy styl życia? Na te i inne pytania specjaliści odpowiadali uczniom "Mechanika". Prozdrowotne prelekcje i pokazy na pewno przyczyniły się do podniesienia kultury zdrowotnej młodzieży szkolnej. Uczniowie mieli także okazję wysłuchać pogadanek z cyklu tradycyjnych Spotkań z Ciekawymi Ludźmi. Gośćmi "Mechanika" byli: Pan Jacek Majcherkiewicz "Jamagor" - olkuski malarz, poeta, laureat prestiżowych nagród artystycznych, jeden z inicjatorów życia kulturowego na ziemi olkuskiej (m. in. współzałożyciel Galerii OK.NO w Olkuszu) oraz Pan Adam Przewięźlikowski - przedsiębiorca, absolwent
m. in. Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletni Dyrektor naczelny OFNE, aktualnie w Radzie Nadzorczej spółki o profilu chemiczno - biotechnologicznym, postać znana i szanowana na ziemi olkuskiej. Pogadanki z pewnością przyczyniły się do poszerzenia horyzontów myślowych młodzieży na temat kultury, sztuki, gospodarki oraz systemu funkcjonowania przedsiębiorstw i rynku pracy.
Organizatorem Dnia Profilaktyki jest szkolny pedagog Piotr Grzanka. Organizatorem cyklu Spotkań z Ciekawymi Ludźmi jest Iwona Rams.

Wygenerowano w sekund: 0.42
3,673,866 unikalne wizyty