Tadeusz Stacewicz 1

Prof. dr hab. Tadeusz Stacewicz z Uniwersytetu Warszawskiego gościnnie z wykładem fizycznym w murach Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu mieli niebywała okazję spotkania się w murach szkolnych z wybitnym fizykiem panem Tadeuszem Stacewiczem, profesorem Instytutu Fizyki Doświadczalnej (Laboratorium Spektroskopii Laserowej) Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego pełniącego przez ponad 20 lat funkcję sekretarza Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Prof. dr hab. Tadeusz Stacewicz przedstawił uczniom wykład „ Światło, czas i przestrzeń”, podczas którego w sposób nieskomplikowany wyjaśnił młodzieży szkolnej czym jest światło, jakie posiada właściwości, jak powstają ultrakrótkie impulsy światła w laserach z synchronizacją modów oraz wskazał zastosowanie tych impulsów w urządzeniach do precyzyjnego pomiaru czasu i długości. Na wykładzie został przedstawiony wynik pomiaru użycia w/w urządzeń w szybko poruszających się obiektach obserwowanych z pozycji nieruchomego obserwatora. Korzystając z szczególnej teorii względności można dojść do wniosku, że w obiektach poruszających się z prędkościami zbliżonymi do prędkości światła mamy do czynienia z dylatacją czasu oraz skróceniem długości obiektu. Wykład ilustrowany był pokazami oraz obliczeniami matematycznymi.

Tadeusz Stacewicz 3  Tadeusz Stacewicz 2