Wrześniowe wydarzenia czytelnicze 1

Biblioteka Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu czci bohaterów narodowych i rocznice dotyczące historii Polski. Promuje wzorce osobowe i postawy godne naśladowania. We wrześniu 2023 r. w szkolnej bibliotece uczniowie pod opieką pani Iwony Rams uczcili okolicznościowe wydarzenia.
Uczniowie z klasy 2A: Kamil Broda, Anna Fałda, Amelia Gałęziewska, Oliwia Wawrzykowska, upamiętnili 84. ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ okolicznościową wystawką książek. Zaprezentowane na wystawce książki w sposób niezwykle interesujący ukazywały początek II wojny światowej, kampanię wrześniową i przykłady bohaterskiego, polskiego oporu.

W książkach były przedstawione liczne zdjęcia, dokumenty, relacje świadków tamtych dni, przejmujące opisy tych bolesnych dla Polski wydarzeń. Z okazji ustanowionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej NARODOWEGO DNIA POLSKICH DZIECI WOJNY przypadającego w dniu 10 września, szczególne miejsce na wystawce przypadło pozycjom książkowym poświęconym losowi polskich dzieci podczas II wojny światowej.

Natomiast w dniu 12 września 2023 r. uczniowie z klasy 2D: Filip Adamczyk, Radosław Antonik, Martyna Ciepał, Aleksander Hruzd, Zuzanna Piepke, Piotr Woźniczka, okolicznościową wystawką książek uczcili 340.ROCZNICĘ BITWY POD WIEDNIEM stoczoną w 1683 r., w której wojska cesarsko-niemiecko-polskie pod wodzą króla Polski Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium Osmańskiego. Kolorowe albumy, ilustracje w książkach, mapki, opisy w sposób interesujący przedstawiały Wiktorię Wiedeńską. Oddzielna książek ukazywała sylwetkę JANA III SOBIESKIEGO (1629-1696) - króla Polski w latach 1674-1696, nazywanego Lwem Lechistanu, wielkiego monarchy, świetnego stratega, dowódcy wielu zwycięskich bitew.

Z kolei w dniu 14.09.2023 r. Żaneta Grajewska, Piotr Łukaszyński, Oskar Matusik, Szymon Potera, Ewelina Skorus, Jakub Ziarno z klasy 4Dp zaprezentowali wystawkę książek poświęconą 490. ROCZNICY URODZIN STEFANA BATOREGO (1533-1586) – wybitnego monarchy, wspaniałego dyplomaty i dzielnego wojownika.

Wrześniowe wydarzenia czytelnicze 2  Wrześniowe wydarzenia czytelnicze 3

Wszystkie książki pochodzą ze zbiorów biblioteki ZS Nr 1 w Olkuszu.
Odbyły się także okolicznościowe pogadanki związane z powyższymi wydarzeniami.